Новини
ЗЕМЕЛЬНА РЕФОРМА - ЦЕ НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО СЕЛА
З 1 липня в Україні стартував ринок землі. Громадяни України нарешті стали повноправними господарями своїх земельних ділянок і можуть реалізувати своє право повноцінно розпоряджатися цією власністю.
Земельна реформа, окрім, власне, відкриття ринку, принесла з собою чимало інших нововведень та змін. Більшість із них стосується децентралізації, дерегуляції та діджиталізації землеустрою. Розглянемо найважливіші з них.
-
Відтепер власність на переважну більшість земель держави за межами населених пунктів перейшла до громад. Тобто усі доходи від користування земельними ділянками надходитимуть до місцевих бюджетів.
-
У землевласників з'явилася можливість продавати власні ділянки. Крім того, вони зможуть брати кредити під заставу земельної ділянки.
-
При цьому до 2024 року купити земельні ділянки можуть виключно громадяни України. Із 2024 року юридичні особи вийдуть на ринок, але для всіх учасників діятиме обмеження — до 10 тис. га “в одні руки”. Іноземці зможуть купувати землі тільки в тому випадку, якщо за це проголосують українці на всенародному референдумі.
-
Орендарі земельних ділянок мають переважне право на їх купівлю.
-
Продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власності заборонений.
-
Проведення земельних торгів переходить в електронний формат, завдяки чому вдається впровадити прозорі правила та забезпечити укладення договорів на найкращих для власника земельної ділянки умовах.
-
Більшість процедур, пов’язаних із реалізацією прав на земельні ділянки, можна здійснити онлайн. До того ж список послуг, які можна отримати через інтернет, розширюється мало не кожен день.
-
Уся інформація із землеустрою стає відкритою та прозорою. Навіть школяр може у разі необхідності переглянути відомості про ту чи іншу ділянку.
Завдяки земельній реформі громади отримують надходження до свого бюджету від оподаткування земель усіх категорій та форм власності, кошти від оренди державних та комунальних земель тощо. Експерти прогнозують, що завдяки ефективному управлінню земельними ресурсами, надходження до бюджетів громад можуть становити до 12 млрд грн. Це дозволить підняти рівень добробуту у регіонах, покращити інфраструктуру та збільшити статки жителів.
Звичайно, найбільше переваг відчують власники земельних ділянок. Відтепер у них з'являється додатковий капітал. Зокрема, експерти передбачають зростання розміру орендної плати. Також землевласники зможуть об'єднувати свої ділянки із суміжними, у такий спосіб перетворюючи свої володіння на ще більш привабливий об'єкт для бізнесу. Додатково у землевласників буде можливість взяти кредит під заставу земельної ділянки.
Нарешті, землевласники зможуть продати свої ділянки. З цим, правда, експерти радять почекати 1-2 роки — до моменту, коли сформуються вищі ринкові ціни.
Чимало переваг отримають і фермери. У першу чергу, це механізм реалізації переважного права на придбання ділянки, яку вони орендують - раніше переважне право залишалося порожньою декларацією. Якщо орендодавець вирішить після відкриття ринку продати ділянку, він спочатку зобов'язаний запропонувати таку можливість орендарю. У разі потреби придбати ділянку державної власності, фермерам, які користуються такими ділянками на праві постійного користування або праві довічного успадковуваного володіння земельними ділянками чи переоформили ці права оренди, надані пільгові умови їх викупу з можливістю розстрочки до 10 років. Крім того, земельна реформа передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів в сільському господарстві. Відтак кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які обробляють ділянки до 500 га, та які не мають кредитної історії.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
П'ятниця, 09 Липня 2021 13:57 | Переглядів: 269