Офіційний сайт Запорізької районноі державної адміністраціі

Розділи

Календар

« Березень 2024 »
Пн   4 11 18 25
Вт   5 12 19 26
Ср   6 13 20 27
Чт   7 14 21 28
Пт 1 8 15 22 29
Сб 2 9 16 23 30
Нд 3 10 17 24 31

Пошук

Біленьківська сільська територіальна громада

Орган місцевого самоврядування — Біленьківська сільська рада ОТГ Запорізького району Запорізької області. Очолює її сільський голова – Зачепило Світлана Іванівна. До складу сільської ради входить 9 населених пунктів, серед яких найбільші с. Біленьке, с. Мар’ївка, с. Лисогірка.

Село Біленьке було засновано на місці трьох козачих зимівників козака Коржана. А у 1802 році губернатор М.П.Міклашевський купив у К.Розумовського в селі Камиші та містечку Білики 450 кріпаків і розселив їх у Біленькому, Розумовці та Мар’ївці.
З кінця ХVIII ст. колишнє Дике поле та Нижнє Подніпров’я поступово входе в європейський ринок і з 70 років ХIХ століття стає житницею Європи, а з кінця ХIХ ст., ще й центром сільгоспмашинобудування в імперії. 87 – 89% товарного хліба на початку ХХ століття вивозилося в Європу через порти Північного Причорномор’я, в тому числі і з Порт Мішеля в Біленькому. Побудований в 60 роках ХIХ століття Порт Мішель сприяв розвитку сільського господарства в нашому краї.
Розвиток хліборобства, тваринництва, садівництва, виноградарства, шовкопрядства, ткацтва, перші: лікарня, школа, аптека, «полезноє прививание от оспы» все це зв’язано з ім’ям, з філантропською діяльністю, першого губернатора Катеринославської губернії, Михайла Павловича Миклашевського. Його маєтності на початку ХIХ століття розкинулися від Червонянської балки і до менонітських колоній у Верхній Хортиці на 60 тисячах десятин землі. 30 жовтня 2018 року виповнилося 210 років першої згадки про існування в Біленькому школи, лікарні на 40 осіб «обоего пола», аптеки, а також «полезному прививанию от оспы».
Господарства Біленьківської сільради, колгоспи та радгосп, були першими в державі повністю електрифіковані. Вже у 1933 році колгоспи мали 320 га зрошувальних земель також зрошувалися на I відділені радгоспу Лисогірського. Електрофікація виробничих процесів сприяла вирощуванню рекордних врожаїв рису та овочів, розвитку молочного тваринництва та втілювати у виробництво нову сільськогосподарську техніку. Працювали на сільське господарства і Дніпровські плавні. Лише господарства, які належали до Біленківської МТС мали там до 3 тисяч гектарів землі:сінокоси, вирощували в плавнях рекордні врожаї капусти та картоплі, випасали ВРХ, свиней, птицю. В селі Біленькому до 1936 року працювало два технікуму: плодоягідний (садиба Миклашевського) та сільськогосподарський, на базі ремісничого училища відкритого Катеринославським земством ще у 1900 році.
Чорним крилом народного горя покрила край війна. Фронт 18 серпня 1941 року докотився до стін Запоріжжя, а до Біленького, Мар’ївки, Лисогірки – 19 серпня. 5 жовтня 1941 року фашисти повністю окупували Запорізький район. Окупація запам’яталася розстрілами, угонами на німецьку каторгу, важкою працею та вічним страхом. Війна залишила у спадщину сирітство, вдівство, руйнацію… В кінці вересня 1943 року Червона Армія підійшла до Запоріжжя, яке визволила 14 жовтня 1943 року. А в ніч з 25 на 26 листопада 1943 року починається Розумовська операція. В ході завершення Розумовської операції 30 грудня 1943 року – 1 січня 1944 року повністю були визволені від фашистів села Біленьківської громади. У жорстоких битвах з фашистами, як свідчить Книга пам’яті України, загинуло смертю хоробрих 2880 наших земляків – запорожців з нашого району, вигнано на примусові роботи до Німеччини 14441 особу.
Згадаємо керівників повоєнних років: голову колгоспу з Розумовки Івана Васильовича Захарченко, директора Лисогірського радгоспу Марка Івановича Бакуновича, директора однієї з найкращих в державі Білянської МТС - Бартиш Івана Омельяновича, Максютенко, головного лікаря Білянської дільничної лікарні Павловського Степана Юхимовича, ветерана війни, головного агронома, директора плодорозсадника «Високогорне» Бідняка Григорія Степановича… Це саме вони очолили в післявоєнні роки село і робили все, що від них залежало, що б швидко відбудувати його виробництво та соціальну сферу.
Давайте згадаємо їх: це наші Герої Соціалістичної Праці ланкова К.А.Бугайова з Біленького, ланкові В.Л Сова в заміжжі Потась, Л.Г.Чорна, В.К.Коваль в заміжжі Кочуренко з Розумовки, ланкова З.М.Гречка з Мар’ївки. Серед них доярка О.В.Бублик з радгоспу Комунар, овочеводи радгоспу Лисогірського Тимошенко, Є.М.Івко, Н.Ф.Мислюк, Гана Маркова…
У 60 роках XX століття в районі починалася велика робота по зрошуванню земель з метою забезпечити поливною водою з Дніпра, насамперед городину, рослинництво, багаторічні трави, кормові культури… Так у Біленьківському колгоспі з 1964 по 1966 рік була введена в експлуатацію поливна система на площі 2400 га.
Саме в цей період проходить зміна поколінь. Стара гвардія, ветерани війни та праці, передають естафету тим хто зустрів війну у 10 – 12 річному віці. Трудову естафету у старшого покоління прийняли: Герой Соціалістичної Праці директор радгоспу Лисогірський В.К.Ігнатенко, голова колгоспу ім..Ілліча Г.С.Ткаченко, голова колгоспу Росія О.І.Білий, Герой Соціалістичної Праці, механізатор колгоспу Росія І.Ф.Ревенко, голова рибколгоспу Дніпро С.С.Токовий, орденоносець, почесний громадянин Запорізького району голова колгоспу Росія М.А.Гринь, орденоносець, механізатор Української дослідної станції Коваленко, орденоносець, механізатор радгоспу Лисогірського Г.О.Жулідов, бригадири механізованих загонів колгоспу ім.Ілліча А.Я.Шевейко та М.І.Моїсеєнко….
С.Ю.Павловський з колективом Біленьківської лікарні.
Також розвивалася переробна галузь для переробки овочів, фруктів та винограду. На теренах Біленьківської громади було три, кожний на 2 – 3 мл умовних банок продукції. За добу господарства Біленьківської громади надоювали від корів до 50 тон молока.
Все це дозволяло розвивати соціальну сферу. На теренах Біленьківської сільради за 1983 – 1988 роки було побудовано три дитячі садочки на 400, 160, 90 місць. За 1987-1988 рік було побудовано в селі Біленькому, за кошти колгоспників Біленького, Мар’ївки, радгоспу Лисогірського, рибколгоспу Дніпро та установи БВК №99, нове 4 – х поверхове приміщення лікарні на 110 ліжок.
Активно розвивалося житлове будівництво. На теренах Біленьківської сільської ради у 80 роки минулого століття щорічно будувалося в середньому 18 приватних будинків; в радгоспі Лисогірському кожні три роки будувався 16 квартирний будинок для молодих сімей та кожного року - по 10 переселенчиських будинків (директор радгоспу Лисогірський Герой Соціалістичної Праці Ігнатенко Василь Кирилович);
у Біленькому було побудовано колгоспом два 4 –х квартирних будинки для лікарів та вчителів (голова колгоспу двічі орденоносець Ткаченко Григорій Севастянович).
І сьогодні Біленьке є кузнею сільськогосподарських кадрів. На теренах громади працюють 8 приватних товариств, 17 фермерських господарств, це ТОВ «Валена» (В.І.Козиряцький), «Бакай – Агро» (В.М.Гринь), СФГ «Мінько» (М.В. та А.В. Мінько), «Агро – Троя» (Б.Г., В.Г. та І.Г. Курилюки), «Мацько» (В.Мацько), «Рос і Я» (А.В.Гринь), В-Хортицька дослідна сільськогосподарська станція (Н.А.Мерзлікіна) та інші.
15 липня 2016 року було утворено Біленьківську сільську територіальну громаду до складу якої увійшли Біленьківська, Лисогірська та Мар»ївська сільські ради.
Освіта громади представлена Біленьківською ЗОШ, Лисогірським та Мар»ївським НВК, вечірньою (змінною) школою та дошкільним КЗ «Веселка». В закладах освіти перебувають 835 учнів та 278 дошкільнят.
Здобутки громади у 2017 – 2018 роках в галузі освіти: завдяки акумулювання всіх джерел фінансування в навчальних закладах працює 5 інклюзивних класів, придбано «Шкільний автобус», відкрито медіатеки у двох навчальних закладах, проведено реконструкцію системи опалення приміщення Біленьківського КНДЗ «Веселка», відкрито 5 перших класів по програмі «Нова українська школа», створено комунальну установу «Інклюзивно-ресурсний центр»
В галузі охорони здоров»я в Біленьківській громаді створено КНП «ЦПМСД», який у своєму складі має денний стаціонар, терапевтичне відділення, дві АЗПСМ, три ФП, допоміжний лікарсько – діагностичний підрозділ до складу якого входять: гінекологічний, стоматологічний, фізіотерапевтичний та маніпуляційний кабінети. На протязі 2017 – 2018 років збережено мережу медичних закладів, більш того, обладнано приміщення соляної кімнати площею 14,0 м. кв., придбано автомобіль для сімейного лікаря, облаштовано 4 робочих місця для сімейного лікаря, проведено поточний ремонт в приміщені Мар»ївської амбулаторії.
В галузі культури в громаді функціонує 2 сільських будинки культури та 2 сільських клуба, 4 сільських бібліотеки, КЗ «Дитяча музична школа», для потреб якої придбано музичну апаратуру
У 2017 році зайшла у Біленьке філія «Хортиця» ТОВ СП «НІБУЛОН».
Життя продовжується і все будуть вирішувати люди.

 Детальніше про Громаду за посиланням: https://bilenke-silrada.gov.ua/

Карта району


Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International

закрыть

Шрифт: [большой] [маленький]

Контраст: [белый] [синий] [зеленый] [черный]

[Сбросить настройки]